Więźba - Prefabrykowana konstrukcja dachu -wiązary

hurt

09 września 2019

Jeden komentarz

WIĘŹBA DACHOWA

KONSTRUKCJA DACHOWA

WIĄZARY DACHOWE

O co tu chodzi? – poczytaj, postaramy się wszystko wyjaśnić.

NASZA WIĘŹBA DACHOWA – wiązary

Najważniejsze zalety:
▷ Materiał: świerk szwedzki
▷ Klasa wytrzymałościowa wszystkich elementów – C24
▷ Czterostronnie zaoblone krawędzie, drewno strugane, max. wilgotność 15%
▷ Łączone za pomocą płytek kolczastych MITEK
▷ Pokryte antygrzybiczną warstwą ochronną (Fobos)

Trochę historii

Od szwedzkiej firmy w roku 1996 została zakupiona licencja na produkcję betonowych prefabrykowanych elementów fundamentów oraz ścian zewnętrznych o bardzo niskim współczynniku przenikalności cieplnej ścian U=0,2 W/m2K. Współczynnik ten był prawie dwukrotnie lepszy od normatywu, w jakim wówczas wznoszono budynki. W celu uzupełnienia oferty wprowadzona została również technologia prefabrykacji drewnianych dźwigarów dachowych z użyciem płytek kolczastych firmy MiTek Industries, która od lat jest niekwestionowanym światowym liderem w tej dziedzinie, MABUDO natomiast jest na rynku polskim pionierem, gdyż przedstawicielstwo firmy MiTek działa wPolsce dopiero od stycznia 2001 roku. Zakupienie ww. licencji pozwoliło produkować i montować budynki do stanu surowego otwartego zmożliwością rozszerzenia prac o roboty wykończeniowe. ( Domy prefabrykowane, hale ) Całość została nazwana technologią „MABUDO”, która charakteryzuje się dużą szybkością montażu elementów, ich wysoką trwałością i niskim współczynnikiem przenikalności ciepła „U”.

Jeszcze kilka słów o MABUDO

W 1996 roku powstał pierwszy budynek wykonany w tej nowej na polskim rynku technologii, powołano własne ekipy montażowe, które szkoliły się u szwedzkich budowniczych. Z roku na rok powstawało coraz więcej budynków w Polsce zarówno domów jednorodzinnych, bliźniaków, domów szeregowych oraz obiektów przemysłowych jak hale produkcyjne, magazynowe i budynki biurowe. MABUDO nie ograniczało się do lokalnego rynku. Obiekty powstawały w Łodzi, Warszawie, Słupsku, Częstochowie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i wielu innych polskich miastach. W 1999 roku rozpoczęto eksport domów do Niemiec, doprowadzano tam obiekty do stanu surowego zamkniętego wraz z pokryciem dachów, oknami, roletami i gotowymi elewacjami. W 2006 roku rozpoczęto również produkcję i montaż obiektów budowlanych na potrzeby rynku szwedzkiego.

Prefabrykowana więźba dachowa

Prefabrykowany dom w żelbetowej technologii MABUDO ECO posiada również prefabrykowaną więźbę dachową, która uzupełnia kompletny system prefabrykacji. Powszechnie stosowany rodzaj więźby dachowej to tradycyjna więźba krokwiowa, której rodzaj i typ uzależnione są od gabarytów budynku, przeznaczenia poddasza i geometrii domu. Jednak coraz częściej można spotkać dachy prefabrykowane, które dostarczane są na plac budowy jako gotowe do złożenia elementy, niewymagające dodatkowej obróbki. Czym są prefabrykowane więźby dachowe i czy jest to lepsze rozwiązanie niż inne obecne aktualnie na rynku?

Czym jest prefabrykowana więźba?

Więźba prefabrykowana to więźba wykonana z wiązarów kratownicowych wyprodukowanych w fabryce z wysokiej klasy drewna certyfikowanego klasy C24. Na więźbę prefabrykowaną składają się wiązary, stężenia, wysuwnice, które są projektowane pod konkretny budynek. Więźba taka może posiadać poddasze użytkowe lub strych pod konkretne ustalenia Inwestora. Konstrukcja samego wiązara składa się z pasów górnych, najczęściej dwuspadowe i z pasa dolnego, stanowiącego podkonstrukcję dla podłogi poddasza lub strychu. Elementy wykonane w fabryce opracowane zgodnie z projektem przyjeżdżają na budowę gotowe do montażu przy pomocy dźwigu, który jest w zakresie wykonawcy prowadzonych prac montażowych. Odpowiednio skoordynowane prace montażowe budynków prefabrykowanych w technologii MABUDO ECO® powodują, iż prace montażowe następują w odpowiedniej kolejności bez zbędnych przestojów. To wykonawca odpowiada za prawidłowe wykonanie i montaż więźby prefabrykowanej na danym budynku.

Jak powstaje prefabrykowana więźba dachowa?

By prawidłowo zaprojektować prefabrykowaną więźbę wymagane jest by Inwestor dostarczył niezbędne informacje jak m.in.:

• projekt budynku wraz z projektem spadków na dachu,
• lokalizacja budowy, ze względu na obciążenia klimatyczne, by odpowiednio uwzględnić obciążenia takie jak wiatr i śnieg,
• rodzaj pokrycia dachowego i występujące na dachu dodatkowe obciążenia od urządzeń typu fotowoltaika, rekuperacja itp.

Wiązary produkowane są z certyfikowanego drewna klasy C24, suszonego komorowo i czterostronnie struganego. Taka obróbka drewna zabezpiecza drewno biologicznie i pożarowo. Na życzenie Inwestora można przeprowadzić dodatkową impregnację. Wszystkie elementy wiązarów łączone są ze sobą za pomocą płytek kolczastych wymiarowanych podczas prac projektowych. Elementy do produkcji wiązarów docinane są na precyzyjnych urządzeniach i łączone w fabryce.

Koszt zakupu prefabrykowanej więźby dachowej

Wiele bowiem zależy od indywidualnych czynników, w tym m.in. wielkości dachu i jego kształtu. Dzięki temu jednak, że są to elementy gotowe do złożenia, nie trzeba sięgać po dodatkowe zapasy, jak to bywa w przypadku tradycyjnych rozwiązań opracowywanych na placu budowy. Szacuje się, że do przygotowania wiązarów w fabryce wykorzystuje się od 20 do 30% mniej surowca niż w przypadku wykonania ich na placu budowy.

Godne podkreślenia są również inne korzyści związane z zastosowaniem gotowych wiązarów. Przede wszystkim odpada nam konieczność wylewania betonowego stropu, gdyż to pasy dolne przejmują jego funkcję (także przy zagospodarowanym poddaszu). Ponadto sam montaż więźby jest zauważalnie szybszy.

Jakie są zalety więźby dachowej prefabrykowanej?

Oszczędności czasowe wynikające z zastosowania prefabrykowanej więźby dachowej to jedna z jej największych zalet, ale zdecydowanie niejedyna. Wśród zalet tego rozwiązania wylicza się również m.in. lekkość konstrukcji, co przyczynia się do mniejszego jej zużycia. Na trwałość wpływa też wykorzystanie w procesie produkcji wysokiej klasy drewna świerka szwedzkiego, które charakteryzuje się szczególnie wysoką odpornością na odkształcenia i inne negatywne czynniki.

Trzeba też zauważyć, że więźby dachowe prefabrykowane są bardziej stabilne, które w połączeniu z zaprojektowanymi stężeniami usztywniają bryłę dachu. Precyzyjna obróbka surowca do wymogów konkretnego budynku wykonywana z użyciem specjalistycznego sprzętu zmniejsza tolerancje wymiarowe, a wykonane połączenia są solidnie i idealnie spasowane. Połączenia na płytki kolczaste dzięki swojej specyficznej budowie są znacznie mniej podatne na wszelkie naprężenia, czego nie można powiedzieć o klejach czy gwoździach, stosowanych w tradycyjnych więźbach dachowych. Zastosowanie antygrzybicznej warstwy ochronnej wydłuża natomiast żywotność prezentowanego rozwiązania i pozwala zminimalizować koszty związane z konserwacją.

Wiązary prefabrykowane mogą być niemal dowolnie kształtowane. Przez wiele lat były dostępne wyłącznie w kształcie trójkąta, jednak nowoczesne technologie pozwalają tworzyć dachy jedno- i dwuspadowe, kopertowe, jak i w wielu innych formach. To sprawia, że wykorzystując gotowe więźby można zrealizować nawet najbardziej skomplikowane projekty. Na uwagę zasługuje również uniwersalność zastosowania produktu – prefabrykowana więźba dachowa doskonale sprawdzi się nie tylko przy budowie stosunkowo niewielkich domów jednorodzinnych, ale i znacznie większych, wielokondygnacyjnych obiektów, w tym hoteli, biur, magazynów czy budynków instytucji publicznych.

Ważne pytanie - więźba dachowa - tradycyjna czy prefabrykowana?

A zatem lekkość konstrukcji, oszczędność w zakresie wykorzystania poszczególnych materiałów, trwalsze rozwiązania, szybszy montaż, wysoka jakość stosowanego materiału to najważniejsze zalety więźb prefabrykowanych. Zastosowanie tego typu dachu jako dopełnienie systemu prefabrykowanego w znaczący sposób przyspiesza realizację budowy. Budowy przy tym realizowane są czyste nie generują dużej ilości odpadów i zanieczyszczeń. Dlatego coraz częściej tradycyjne więźby ustępują miejsca prefabrykowanych nowoczesnym systemom dachowym. Jeśli chcesz mieć pewność, że stawiasz na certyfikowane, wysokiej jakości elementy konstrukcji dachu – skorzystaj z usług Mabudo. Jesteśmy doświadczonymi specjalistami w zakresie budowli prefabrykowanych. Pomożemy Ci wznieść dom Twoich marzeń.

Tags :

One Comment